Translate

2016. április 14., csütörtök

Madeira az örök tavasz szigete

Madeira az örök tavasz szigete
A kalandozó portugál hajósok nyugat felé indulva bukkantak rá a szigetcsoportra 1418-ban. Először Porto Santo homokos fövenyét pillantották meg, a strandolók körében ma is népszerű a sziget 7 km. hosszú homokos partja. A helyiek szerint, olyan mintha Isten Madeirára szánta volna a rengeteg homokot, de itt felejtette.
Két év múlva, egy újabb kalandozás során egy vad hegyekkel, erdőségekkel borított szigethez értek, melynek az Ilha da Madeira – a Fák szigete – nevet adták. Az eredeti növényzet, az őshonos flóra, szinte teljesen kipusztult az első telepesek által gyújtott tüzek felégettek mindent.
Amit ma látunk, azokat máshonnan telepítették ide, de a kedvező klimatikus és talajviszonyok pompázatos virágoskertté varázsolták az „Úr botanikuskertje” néven is emlegetett szigetet. 
A sziget völgyeiben és kisebb hegyoldalain a szubtrópusi éghajlat a jellemző, magasabban inkább a mediterrán, a hegyvidék éghajlata pedig alpesi jellegű. Madeira valójában a tengerfenékből kiemelkedett óriási, vulkanikus szikla, melynek csak kisebb része nyúlik az óceán fölé. Madeira legmagasabb csúcsa az 1862 méter magas Pico Ruivo. Még két kisebb sziget tartozik a szigetcsoporthoz, melyek ember által lakatlanok, igazi madárparadicsomok.

Funchal:
Madeira fővárosa Funchal, mely nevét a környező dombokon és völgyekben gazdagon tenyésző „vadköményről” kapta. (funcho) 
A névadó Joao Goncalves Zarco, Tengerész Henrik expedíciójának vezetője volt, aki később a sziget első kormányzója lett. Az ánizsos ízű növényből ma leginkább cukorkát készítenek. 
A sziget napos oldalán fekvő várost a környező hegyek egyfajta természetes amfiteátrumként övezik. A gyönyörű, egzotikus parkokkal tarkított település házai, a part menti keskeny lapálytól, a meredek hegyoldalig terjednek.


Monte:
Funchal felett emelkedik Monte település, mely gyakorlatilag már egybeépült a fővárossal. 
A város fölé magasodó hegyre fel lehet kapaszkodni busszal, vagy romantikusabb módon, kabinos felvonóval (cable car), melynek hazai neve: Teleferico. Fentről gyönyörű kilátás nyílik a városra.


A hegytetőt a Nossa Senhora do Monte ("Miasszonyunk Monte") templom uralja.
A legenda szerint még a középkorban történt, hogy a Monte fölötti Terreiro da Lutában a Szűzanya megjelent egy kis pásztorlánykának, de szülei nem hittek neki.
Mivel a jelenés többször is megismétlődött, az apa elhatározta, hogy utánajár a dolognak, és titkon követte lányát, amikor az fölterelte a jószágot a hegyre.
A jelenést nem látta ugyan, de talált egy Madonna-szobrot. 
A templom azon a helyen áll, ahol az apa a szobrot találta. A templom építését a 18. században kezdték el. A Montei Szűz kis szobra a főoltáron, ezüst tartóban látható.


A templom előtti teraszon áll az utolsó magyar király szobra. IV. Károlyt és vele együtt feleségét, Zita hercegnőt,1916-ban koronázták meg a Mátyás templomban, ahol a koronázások történetében első ízben a magyar himnuszt énekelték. Feleségével példás házasságban nyolc gyermeket neveltek.
Habsburg Károly az első világháború befejezése után nem kívánatos személy lett, előbb Svájcba, majd Madeirára száműzték a családjával együtt.
Itt halt meg 1922-ben. Mély vallásossága, példaértékű házasélete és háborúellenes politikája elismeréseként, II. János Pál pápa 2003-ban „boldoggá” avatta. Sírja a templom egyik oldalkápolnájában látható.


A tobogán:
A templom és a királyi sír meglátogatása után izgalmas élmény vár ránk. A templom alatti terecskéről indulnak a „tobogánok”, a kosárszánok, amelyekkel a meredek lejtőn leszánkózhat a fáradt turista a városba. 
Ez a szárazföldi szánkó tulajdonképpen egy szánkótalpú vesszőkosár, melyeket két megtermett férfi terelget két kötél segítségével. 
A legenda szerint egy kétségbeesett apa akarta beteg lányát orvoshoz vinni ezzel az eszközzel.
Más vélekedések szerint egy különc angol találta fel, aki hegyi „quintájából” (udvarház) szeretett volna gyorsabban leérni a hivatalába. Korábban elsősorban áruszállításra használták, ma a turizmus jobban fizet.


A tobogánt irányító férfiak hagyományos öltözékben, fehér inget és nadrágot, fejükön szalmakalapot és a lábukon pedig speciális gumitalpú cipőt viselve várják a kalandos kedvű turistákat.


Ha elhelyezkedtek az utasok, a szánt irányító férfiak egy kezdőlökéssel megadják a lendületet, majd felpattannak a tobogán hátsó részére és megkezdődik a száguldás lefelé.
A mintegy 2 kilométer hosszú útvonal, egyébként normál közlekedési út, autókkal, keresztutcákkal, elsőségadás táblákkal. Szerencsére a helyi autósok is együttműködők, vigyáznak a száguldókra.
Amikor a kifarolt szán nagy sebességgel közelít a falhoz, úgy érzed, elkelne egy bukósisak, de az utolsó pillanatban mindig sikerül korrigálni.
Ez a lábfék, ahogy mondani szokás, ha nincs fék, akkor „gáz” van.


Van egy rövid emelkedős szakasz is, ahol húzni kell a szánkót.


Útközben:


A meredek utcákról pazar kilátás nyílik a kikötőre és a városra. A belváros főterét Zarco kapitány szobra uralja. A fején nem harci sisak van, hanem egy fáradt galamb pihen. Lejjebb az ódon erőd idézi a régi harcokat.


A fárasztó séta után érdemes betérni a gyönyörű templomokba egy kis lelki pihenésre is.


A belvárosban kószálva feltétlenül kukkantsunk be az egzotikus különlegességekkel csábító piacra. 

Nézzünk meg egy összeállítást a különleges piaci kínálatról:


A piactól nem messze keskeny utcákban omladozó vakolatú házak sorakoznak, érdekes „street art” alkotásokkal.


A városban számos látványos, ezer színben pompázó parkban pihenhetünk. Kedvcsinálónak látogassunk el egy botanikus-kertbe!

Jardim do Botanico botanikus-kert: 
A múlt században gyönyörű kertek sokaságát alakították ki a Funchal környékén emelkedő dombokon, az egyik leghíresebb a Jardim do Botanico, gyönyörű kilátással a városra. 
A trópusi és szubtrópusi flóra szinte minden virága megcsodálható itt. A nálunk féltő szeretettel gondozott kála, szinte gyomnövény.

Nézzünk meg egy videót a kertről: 

https://www.youtube.com/watch?v=fNKW4nEaWoM


Sétáljunk le a part menti promenádra. A gyaloglás a vulkanikus kavicsokon felér egy kiadós talpmasszázzsal.


Nézzünk meg egy videót a városról: 


Hajókirándulás: 

A kikötőből tehetünk egy időutazással felérő hajókirándulást Kolumbusz hajójának, a „Santa Maria” -nak élethű változatán.


Nézzünk meg egy videót a hajóról és a látnivalókról:


Fantasztikus kirándulásokat tehetünk a szigeten.

-      Pico dos Barcelos kilátóról gyönyörködjünk a fővárosi panorámában, majd látogassunk el az Apácák Kanyonjába!


-      Látogassunk el Camara de Lobos-ba a festői kis halászfaluba, a Cabo Girao-hoz, mely a világ második legmagasabb, tengerbe szakadó sziklafala.  Nézzük meg Porto Moniz sziklamedencéit és még sok minden mást.


Érdekességek:

A levadák: A levadáknak nevezett épített csatornák behálózzák az egész szigetet. A szigetre a Golf-áramlat folyamatosan páradús légtömegeket szállít, ami a hegycsúcsokon kicsapódik. 
Ezt a vízmennyiséget gyűjti össze a gigantikus öntözőrendszer, melyet eredetileg a cukornádültetvények vízellátására építették, ma elsősorban a banánültetvényeket látják el friss esővízzel. 
A csatornarendszer mellett kiépített sétautakról csodálatos panoráma nyílik a szigetre.
Munkakereső bádogosok messze kerüljék el a szigetet, ugyanis a tetőkön nincs csatorna, nem gyűjtik az esővizet, mert így is túl sok van.


Cristiano Ronaldo – CR7 –

A híres futballistát hihetetlen kultusz övezi szülőföldjén. Kevés ember mondhatja el magáról, hogy életében szobrot állítottak a tiszteletére, Funchal tengerpart sétányán.


Cristiano három testvérével egész évben rúgták a lasztit az utcán, itt fejlesztette technikai tudását, mert ha legurult a labda, akkor lehetett rohanni utána, igaz ez meg az állóképesség és a gyorsaság fejlesztéséhez járult hozzá.
Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro néven jegyezték be az anyakönyvbe, második keresztnevét édesanyja Ronald Reagan után adta neki, mert ő volt a kedvenc színésze.
Szülővárosában, Funchalban meglátogathatjuk a Ronaldo múzeumot, ahol megcsodálhatjuk az elnyert relikviákat.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy Ronaldo rendszeresen jótékonykodik, beteg gyermekek gyógykezelését támogatja.


A Madeirai repülőtér:

Talán ezzel kellet volna kezdenem, hiszen a megérkezés rejt csak némi veszélyt, utána már élvezhetjük a földi javakat.
A rövid kifutópálya még a legtapasztaltabb pilótáknak is megnehezíti a dolgát. Csak külön erre a reptérre kiképzett és vizsgázott pilóták szállhatnak itt le. Ha a pilóta úgy ítéli meg, hogy nem biztonságos a leszállás, akkor köröz egy ideig, ha lehet leszáll a szomszédos szigeten vagy visszaviszi a gépet Lisszabonba. 
A földi irányítás nem szólhat bele.
A repülőteret anyahajónak (aircraft carrier) is nevezik, mert hasonlóan nehéz a landolás.
A repülőteret övező magas hegyekből érkező hideg száraz levegő találkozik az óceán felől érkező meleg levegővel, ami nagyon erős turbulenciát okoz. Számos elborzasztó videó van erről a "Youtube"-on, aki Madeirára készül, ne nagyon nézegesse.
Európa 2. legveszélyesebb repülőterének tartják a Gibraltári reptér után.


Érdemes vállalnia veszélyt, Madeira életre szóló élményekkel ajándékoz meg.


Nézzünk meg egy videót Funchalról: 


          2016                                               Készítette: vinpet

1 megjegyzés:

  1. Köszönöm Péter, csodálatos utazás , a tavasz pillanatát minden percét élveztétek.

    VálaszTörlés