A Bikaviadal
Ami a bikaviadalokat illeti, úgy látszik a spanyoloknál is veszít népszerűségéből, a szórakoztatásnak ez a fajtája. Az arénába külön lehet jegyet váltani a napos, és az árnyékos oldalra. Az aréna nagyon lassan telt meg, a kezdés előtt néhány perccel azonban betódult több tucat öregúr, lehet, hogy a közeli, elaggott torreádorok otthonában volt vasárnapi kimenő.
A spanyol nemzeti kultúra és a hagyományok szerves része a bikaviadal, vagyis a corrida.
A viadal kezdetét trombitaszó és dobpergés jelzi. Ekkor vonulnak be az arénába a matadorok, a picadorok, a baderillok és egyéb segéderők, mások addig a háttérben mérgesítik, izgatják a bikát, hogy kellő dühvel rontson majd be az arénába.
A viadal kezdetét trombitaszó és dobpergés jelzi. Ekkor vonulnak be az arénába a matadorok, a picadorok, a baderillok és egyéb segéderők, mások addig a háttérben mérgesítik, izgatják a bikát, hogy kellő dühvel rontson majd be az arénába.
Egy normál bikaviadal /corrida de toro/ során hat bikát szúrnak le a matadorok. A bikákat külön erre a célra tenyésztik, gyalogos ember nem közelítheti meg őket, mert könnyen kiismerik az ember mozgását és ez később a matadorra végzetes lehet. Gyakran keverjük a torreádor és a matador jelentését. A matador, az aki a végén egyedül megküzd a bikával, míg torreádoroknak, az egész csapatot nevezzük.
A bikák maximum 500 kg. súlyúak, és 3-5 évesek lehetnek.
A híres matadorok még a focistáknál is nagyobb népszerűségnek örvendenek, havi egy fellépésük van, kb. 30millió ft.-nak megfelelő összegért. A bika már felbőszülve ront be az arénába, mivel a bevezető folyosón folyamatosan szurkálják a hátsóját. Ilyenért én is felbőszülnék.
A fárasztást a picador kezdi, aki lóhátról döfködi a bika vállát. A bika nem tud kárt tenni a lóban mert az oldaluk, páncéllal védett. Ilyenkor a többi viador a palánk biztonságából tekinget kifelé. Utána köpönyegforgatásos fárasztás következik, közben feldíszített dárdákat, horogvégű banderillákat szurkálnak szerencsétlen állat hátába.
Ha már kellően elfáradt a bika, színre lép a matador, aki egészen közel kerülve a bikához, balett mozdulatokkal próbálja a megfáradt állatot újabb támadásra ingerelni.
A végső felvonás előtti pillanat.
Elvontatják a leszúrt bikát.
Természetesen a koreográfia ennél sokkal részletesebb, de talán ennyi is elég a főbb mozzanatokból. Andalúzia szinte minden településén található aréna, de tradíció ide, népszokások oda, én egyszerűen értelmetlen állatkínzásnak tartom, ami kultúrnemzethez nem méltó. A viadalok során megölt állatokat azonnal feldolgozzák, és a környező vendéglőkben feltálalják a belőlük készült ételeket. Ezek az ételek eléggé borsos árúak, a bátrabban küzdő bikák húsa a legdrágább.
A legenda szerint az egyik uralkodó kedvenc étele a legyőzött bikák heréjéből készült. Egy alkalommal a király szóvá tette, hogy a felszolgált herék kisebbek a megszokottnál. Fenséges Uram, mondta a szolga, ma a bika győzött.
A bika bosszúja
Picasso Bikaviadal című festménye:
A bikaviadalon látottak hatására, megpróbáltam lebirkózni egy tehenet, de ijedtében szoborrá változott.
2010 Augusztus -
Szeptember
Kedves Péter!
VálaszTörlésKöszönöm ezt a képsort is.Egyezik a véleményem a Tiéddel,mert minden élőlény kínzását helytelennek tartom.
Üdvözöllek:Éva
Kedves Péter !
VálaszTörlésÉn is köszönöm a képsorokat, videókat, amelyeket utazásaid élményeiből állítottál össze, láthattam a világ más sarkaiban, országaiban a hagyományokat, értékes tájakat, emlékműveket, épületeket.
Kérdem én, hogy a spanyolokra az európai törvények nem érvényesek ? Ilyen állatkinzás ott megengedett ? Itt nálunk a hagyományos disznóölést is tíltják, igaz ez is (részben)állat kinzás, de ezt az őseink is ,több ezer év óta így csinálták, a megélhetőségüket így biztosították.
Üdv. Józsi.