Translate

2012. január 30., hétfő

Általános tudnivalók mediterrán és trópusi utazók számára


Általános tudnivalók mediterrán és trópusi utazók számára

Egészség, higiénia:

Soha ne igyál a csapvízből, fogmosásra is palackozott vizet használj, ha zuhanyozás közben a szádba megy a víz, öblítsd ki pálinkával vagy antibakteriális szájvízzel. 
Ügyelj, hogy a koktélodba kerülő jégkocka is tisztított vízből készüljön.



Este lefekvés előtt igyál, legalább½ deci égetett szeszt, gyomor fertőtlenítés céljából. 

Vigyázat, a folyamatos vedelés nem fertőtlenít!



A mosdó és a kád lefolyószelepeit használat után mindig zárd le, mert ezen keresztül feljöhetnek a csótányok.


Gyümölcsöt lehetőleg hámozva egyél, vigyázz, ha a csap alatt mosod le, csak rontasz a helyzeten. A szállodai svédasztalról bátran fogyaszthatsz mindent.

Lefekvés előtt, hajtsd fel a takaródat és ellenőrizd, hogy nincs-e valamilyen bogár a lepedődön.

A ruhádat gondosan rázd ki mielőtt felveszed, a cipődet a sarkánál fogva ütögesd a földhöz.

A gekkóktól ne félj, elpusztítják a szúnyogokat, és a legyeket.


Indiában soha ne taposs el semmilyen rovart a helyiek szemeláttára, mert hisznek a reinkarnációban, és lehetségesnek tartják, hogy éppen egyik rokonuk lapul a talpad alatt.






Ne sétálj magas fűben, lehetőleg a kijelölt ill. a kitaposott úton menj. Ha valaki megy előtted, tarts két-három lépés távolságot, így az általa esetlegesen felzavart kígyót időben észreveheted.



Hazaindulás előtt mindent pakolj ki a bőröndből és egyenként, minden darabot ellenőrizve és kirázva pakolj be.
Téli időszakban hazaérkezéskor ne csomagolj ki, tedd a bőröndjeid egy éjszakára, az erkélyre vagy más hideg helyre, hogy a véletlenül hazahozott rovarok elpusztuljanak.

Gyógyszerek, oltások:

A kötelező oltásról minden utazási iroda mást mond, de a sárgaláz és fertőző májgyulladás elleni oltás több országban ajánlott. 

Alapszabály: feleslegesen ne oltasd be magad, ha pl. Rióba mész, szükségtelen az Amazon menti őserdők felfedezőinek oltásait beadatnod. Először is egészségtelen, másodsorban iszonyú sokba kerül. 




Malária ellen feltétlenül gyógyszert kell szedni!

Nálunk előszeretettel a Lariam-ot írják fel, melynek óriási hátránya a rengeteg mellékhatás és ráadásul még inni sem lehet. Milyen nyaralás az, ahol a 40°-os melegben nem ihatok napközben egy-két sört, este, pedig néhány koktélt.

Persze van megoldás: A Malarone nevű gyogyi mellékhatásai elhanyagolhatók és semmi absztinencia, igaz az ára kissé borsos, de megéri.



 
Ha a sok szesztől, vagy a szokatlan kajáktól égni szokott a gyomrod, semmi esetre se vigyél magaddal szódabikarbonát, mert könnyen kábítószernek nézhetik.
Az általánosan szedett gyógyszereidből vigyél néhány nappal többre elegendőt is biztonsági tartalékként.
Vigyél magaddal elektromos szúnyogirtót, chemotox-ot, és rovarcsípés kezelésére alkalmas kenőcsöt.

Alapgyógyszerek: hasmenés elleni, gyomorfertőtlenítő, antibiotikum, fájdalom és lázcsillapító, görcsoldó, sebtapasz és fertőtlenítő.

A Fáraó átka:

Ezzel a névvel illetik azt a hasmenéses betegséget, amelyet sok európai elkap Egyiptomban még akkor is, ha betartja az óvintézkedéseket. Talán az ételek másféle baktériumflórája okozza, talán a konyhák higiénés körülményei, mindenesetre sok utazót elér ez a kór. 
Hasmenés, amely akár napokig is eltarthat - ellene kevéssé jó a hazai hasfogó vagy széntabletta.

Antinal néven kapható a patikákban 5 egyiptomi fontért (ez 2010 januári ár) az a gyógyszer, amely kifejezetten ezt a problémát orvosolja.

Ha ennél drágábban akarják eladni a gyógyszert, induljunk el kifelé az üzletből, gyakran megesik, hogy ilyenkor utánunk szólnak, és mégis ideadják a hivatalos, 5 fontos (170 Ft-os) áron - ők sem akarnak üzlet nélkül maradni. Ha mégsem, akkor sincs gond, mert körülbelül 50 méterenként van patika.

A kapszulát előírás szerint szedjük, érdemes a megkezdett dobozt végig szedni, és venni egy-két dobozzal hazavitelre is, mert előfordulhat, hogy a tünetek otthon jönnek elő, vagy újulnak ki, és sok utazó tapasztalata az, hogy a magyar orvosok tényleg tanácstalanok, a hazai készítmények nem mindig jelentenek gyógyírt a problémára. 
Nem egyszer előfordul, hogy Egyiptomból hazatérők később más utazókkal hozatnak maguknak ebből a készítményből, mert a hasmenésüket más nem állítja meg.

Hasznos lehet, ha az utazás előtt 2 héttel elkezdesz szedni probiotikumot, ami ampullás kiszerelésben többféle is kapható a patikákban. Napi 2 ampullányi elfogyasztásával erősíti a belekben lévő védő baktériumflórát, így nagyobb eséllyel kerüli el az egzotikus ételek által okozott kellemetlen tüneteket.

Biztonság:

Ne váltsd át egyszerre az összes pénzed helyi valutára, és ne vidd magaddal. Lehetőleg tartsd a szobai széfben vagy a bőröndben, több helyre elrejtve és gondosan bezárva.

A lopások legnagyobb része a megérkezés utáni első 24 órában történik, amikor az utazó a legjobban ki van szolgáltatva a helyi körülményeknek.


Az útlevelünket soha ne vigyük magunkkal a kirándulásokra, sétákra, esetleg egy fénymásolatot, de megteszi a szálloda kártyája is.

A drága, márkás kameránkat érdemes egy jeltelen táskában vinni.

Ne viseljünk ékszert a szegényebb országokban vagy olyan helyeken, ahol sok bűncselekmény történik.

Sose fogadjunk el senki idegentől vagy helyben megismerttől csomagot, ajándékot és különösen ne vállaljuk ezek kézbesítését.

Ha valami szokatlan történik, figyeljünk arra, hogy lehet ez csak figyelemelterelés, hogy rászedjenek bennünket, legyünk extra óvatosak és tartsuk szem előtt és kézben értékeinket.

Soha ne költsd el az összes pénzedet, sztrájk vagy egyéb ok miatt is késhet a hazautazás, ne kelljen éhezned és szomjaznod a várakozás alatt.

Utazásunkra vigyünk magunkkal egy kis zseblámpát és tartsuk magunknál éjszaka a szobánkban is.

Általános:

Tartsd tiszteletben a helyi vallási szokásokat, ne bámuld meg feltűnően a bennszülötteket.

Légy mindig udvarias, mosolygós, ne becsülj le senkit.

A 3 órát meghaladó repülőút esetén, a folyosó melletti ülésre kérd a jegyet, a párodnak azonos sorban, de a folyosó másik oldalára.

Olyan légitársaságnál, ahol nem határozzák meg az ülésrendet, és busszal visznek ki a géphez, úgy helyezkedj, hogy a párod az egyik ajtónál, te, pedig a másiknál.

Vigyél magaddal néhány 1$-os vagy 1€-os bankjegyet, mert érkezéskor, amikor még nincs helyi pénzed, illik borravalót adni a boynak, aki felcipeli a csomagjaidat. Feleslegesen ne osztogass borravalót, mert mire legközelebb mész már elvárják, sőt kérik.



 
A szervezett városnéző programok általában iszonyú drágák. Ha beszélsz angolul, a hotelből rendeltess magadnak taxit, akivel külön megállapodhatsz, beleértve az idegenvezetést is. 

Ha ketten mentek, már jelentős a megtakarítás, de négy fő esetén már töredékét fizeted az utazási iroda által szervezett fakultatív programok árának.

Éjszakára a szállodában az útleveled, a bankkártyád, a repülőjegyed és a készpénzed tartsd mindig könnyen elérhető helyen, mivel egy esetleges tűzriadó esetén azonnal szaladni kell, nincs idő, keresgélésre.

Mindig legyen nálunk az adott ország valutájából kis címlet, mert gond támadhat abból, ha úgy ülünk taxiba, hogy a legkisebb bankjeggyel, ami nálunk van, fedezni tudnánk a taxisofőr 3 havi fizetését! 
Ha kialkudtad a viteldíjat, megérkezéskor ragaszkodj ehhez, ne törődj avval, ha a taxis többet kér.

Vásárlásnál mindig alkudj, a reális ár kb.25- 30%-a, az először közöltnek. A szállodai árusítás legtöbb esetben fix áras.

A rendőröket, katonákat, ilyen jellegű épületeket, ne fényképezd, mert komoly következményei lehetnek.

Óvatosan napozzál, a trópusi nap még a barna bőrűeket is leégetheti.

Tengeri fürdésnél, mindig vedd figyelembe a helyi rendszabályokat, jelzéseket. A térdig érő hullám is hanyatt vághat.

Tevére történő fel és leszállásnál erősen kapaszkodj!

/ ne az arab tevehajcsárba /





Végezetül, szíves figyelmedbe ajánlom a http://www.utazaselott.hu/ weblapot.                                                                                                                                                   

                                                                                                   Vincze Péter

2012. január 25., szerda

Malajzia


Malajzia


Malajzia, egyike az ázsiai kis-tigrisként emlegetett országoknak, ma a térség egyik legdinamikusabban fejlődő országa.
A korábbi angol és japán elnyomás után, 1957-ben kivívta függetlenségét, az éles etnikai ellentétek azonban véres polgárháborúhoz vezettek.
A megbékélés után Malajzia mezőgazdasági országból ipari országgá vált, ahol az ipar fő ága a számítástechnikai és fogyasztói elektronikai eszközök gyártása.
Malajzia 13 szövetségi államból áll. Államfőjét, a Yang di-Pertuan Agong, általánosságban királynak nevezik, akit 5 évente választanak meg a maláj államok örökletes szultánjai közül.
A politika az embereket szinte egyáltalán nem érdekli, sokan még az uralkodó nevét sem tudják. Ami érthető is, miután tizenegy szóból áll a neve (Duli Yang Maha Mulia Paduka Seri Beginda Yang di Pertuan Ayang).
Malajzia címere, három sorban összesen tíz részre osztott pajzs. A középső sorban olvasható az ország mottója:
                     

„Bersekutu Bertambah Mutu” (Az egység erős)



Malajziában több kultúra keveredését is megfigyelhetjük. Háromféle népcsoport él itt, malájok, kínaiak és indiaiak, és ehhez még vegyük hozzá az angol dominancia ma is élő szokásait.

Az ország valóságos turistaparadicsom, szigeteiről, homokos tengerpartjairól, búvár központjairól híres, és igazi dzsungeleket is láthatunk. 
A nyugati tengerparton Langkawi szigete a legismertebb. A kalózok egykori kedvenc búvóhelye ma az adómentes alkohol árusítása miatt népszerű, sőt Las Vegashoz hasonlóan, a külföldiek egy nap alatt összeházasodhatnak, azután jöhet a kijózanodás.

Kuala Lumpur:
Kuala Lumpurt, Malajzia fővárosát 1857-ben alapították a Klang és a Gombak folyók találkozásánál. 

A város az ónbányászatnak köszönhetően gyorsan fejlődött, és 1896-ban már a Maláj Államszövetség fővárosa lett. 
Külön blogban mutatom be a főváros jellegzetességeit, a fejvadászok otthonát és az egyik legszebb szigetet.

Gasztronómia:
Malajzia, mint említettem egy muszlim ország, ezért nem esznek disznóhúst, és alkoholt is csak akkor isznak, ha Allah nem figyel oda, vagy, ha mégis, egy imával többet mondanak el.
Az állam nem tiltja az alkohol fogyasztását, csak irtózatos büntető adókkal sújtja. Általában sört isznak, a legnépszerűbb a hazai gyártású „Tiger”sör, az élelmiszer boltokban is több mint 2 US $-ba kerül.



Az ételválaszték bőséges, de nem könnyű kifejezetten maláj ételt találni, inkább a kínai, és az indiai, konyha dominál. 
Íme, egy tartalmas leves. (rák, tofu, csirke, zöldségek)



Rengeteg étterem és talponálló hely sorakozik egymás mellett, ahol megkóstolhatjuk a legkülönlegesebb ízeket. 
Székrekedéstől nem kell tartani, sőt!!!
Egy maláj különlegességet érdemes megkóstolni, ez a satay (húsos kebab fűszeres mogyorószószban).



A gyümölcsök szerelmesei is kedvükre csemegézhetnek az óriási déligyümölcs választékból. 
Egy különlegességet szeretnék bemutatni, ez a „sárkánygyümölcs” (dragonfruit).




Furcsaságok:
Még áttételesen a gasztronómiához kapcsolható a „maláj harcos”

Ne Sandokanra gondolj, ez egy eléggé ronda kinézetű tyúkfajta.



Szállodai szobákban mindenhol ott van a Szent Korán, mellette egy kis nyíl mutatja, hogy merre van Mekka, milyen irányban imádkozzon az igazhitű.



Itt nagyon sok embernek van kocsija, a benzin 110 forint.  Egyesek szerint, még koldulni is kocsival járnak.
Az emberek kedvesek és közvetlenek, nem stresszes típusúak, semmi, ami miatt nem aggódnak.
A nyelv:
A világ talán legegyszerűbb nyelve. Nincsenek igeidők, ragozások, a múlt időt  pl. egyszerűen a „tegnap” odabiggyesztésével oldják meg, míg a többes számot a szó megduplázásával. Nincsenek létigék és elöljárószavak sem.

Érdekesség, hogy a „Nap” (mint égitest) neve, „matahari” ( igen, ez maláj szó, erről kapta  a híres kémnő a nevét).
Az indonéz és a maláj nyelv nagyon hasonlít egymásra, sok esetben csak intonációs különbségek vannak. Talán a szerb és a horvát nyelv hasonlóságára emlékeztet. 

A két nép viszonya is éppen olyan, mondhatni, utálják egymást.
Még egy kis nyelvészet. A majmokra maláj nyelven nagyon sok szó van, hasonlóan az inuitoknál (eszkimók) a hó-ra.


Más…

Malajziában is elterjedt a pottyantós WC, mely mellett egy flexibilis zuhanyfejet, magyarul slagot, találunk, a helyiek papír helyett, a slagot jobb kézbe fogva, a bal kezükkel tisztítják le magukat, ezért a bal kéz a tisztátalan kéz, ezzel nem nyúlnak ennivalóhoz.
Ha már a témánál vagyunk, a „Kaki Blue”, egy Malajziában népszerű musical címe.





                                                                                       2012 január

2012. január 18., szerda

Borneó dzsungeleiben


Borneó

Borneó szigetéről leginkább a hatalmas dzsungelek, a dayak fejvadászok és az orángutánok juthatnak eszünkbe, nem is beszélve, Sandokan- ról, a maláji tigrisről, aki maláj hercegnek sz
ületett, de miután az angolok megfosztják vagyonától, kalóz lesz.





A régészeti leletek szerint Borneó szigetén már 31 ezer évvel ezelőtt is éltek emberek, de az itt élő törzsek ősei az i.e. 3 ezer környékén vándoroltak ide.
A sziget nagy része az i.sz. 12. századtól kezdve a brunei szultán uralma alatt állt, s az első írásos emlék, amely Borneó nevét említi a 14. századból származik. 
Területén, ma három ország, Indonézia, Malajzia, valamint Brunei osztozik.
Az indonéz szigetvilágban elterülő Borneó Földünk harmadik legnagyobb szigete, hatalmas, összefüggő esőerdővel, melyet az” ember” itt is folyamatosan pusztít. A világ jelenlegi trópusi fakitermelésének mintegy fele Borneóról származik.

A sziget észak-keleti részén lévő Sabah tartományt korábban úgy hívták, hogy az "Ország a szelek alatt", ugyanis a terület rendszerint szerencsésen megmenekül a néhány száz kilométerre, északra lévő Fülöp-szigeteket sújtó tájfunoktól.



A sziget történelmében az igazán mozgalmas szakasz a 19. században, a kolonizáció idején kezdődött. A maláj félsziget és Indonézia nagy részét az angolok és a hollandok szerezték meg.
A második világháború idején Borneó északi része japán megszállás alá került és a szövetséges bombázások nyomán a nagyobb városok szinte kivétel nélkül elpusztultak.
A mai állapot 1984-ben alakult ki.

Borneón egyre égetőbb probléma az őserdők módszeres irtása. A sziget malajziai részén ma már szigorú törvények szabályozzák a fák kivágását, de az indonéziai területeken gyakorlatilag megállíthatatlan a pusztítás. A kiirtott dzsungel helyére úgynevezett másodlagos erdőket és ültetvényeket telepítenek, s ettől sok őshonos állatfaj a kipusztulás szélére kerül.
Egy arab utazó, Ibn Batuta a sziget északi partjai mentén hajózott, szerencsétlenségére egy hatalmas tájfun idején, se ekkor vette észre a sziget belsejében látható hatalmas, fekete felhőkben úszó hegyet, amit a Felhők hegyének nevezett. 

A 4093 méter magas Mount Kinabalut manapság is többnyire a felhők takarják.



Borneó talán legnagyobb természeti látnivalója a Mount Kinabalu hatalmas gránittömbje, ahová mindenféle előzetes hegymászó-tapasztalat nélkül bárki felkapaszkodhat, feltéve, ha jó erőben van.

Sarawak 

A Borneo szigetén fekvő legnagyobb maláj állam. Maláj neve, Bumi Kenyalang („a szarvcsőrű madarak földje”).
Ezeket a különleges madarakat „hornbill”-eknek hívják, róluk majd később részletesen írok.




Kutching:
Sarawak állam fővárosa A 19. században a britek által alapított város nagyon sokat megőrzött hagyományos borneói hangulatából. A város nevének jelentése:
macska. 




Az angol származású fehér rádzsa James Brooke által alapított Kuching maláj Borneó legnagyobb városa.

A malájok, indiaiak és kínaiak által létrehozott város rendkívül gazdag multikulturális és építészeti örökséggel rendelkezik, ahol különleges harmóniát alkotnak a régi egy-két szintes koloniális épületek a modern felhőkarcolókkal és bevásárlóközpontokkal. 



A helyiek kedvenc szórakozó és találkozóhelye, a híres folyóparti sétány, ahol rengeteg bazári árus kínálja a portékáját, sok helyen főzőcskéznek, és még egy színpad is van, ahol zenészek, táncosok váltják egymást.



A vidám hangulat, még egy teknőcöt is sétára csábított.


A Sarawak folyó, a Parlament és Margarita erőd, melyet Brooks feleségéről neveztek el.

A Sarawak múzeum-ban megtekinthetjük a törzsi művészet remekeit, a maláj és kínai használati tárgyakat, de még a fejvadászok különleges fegyvereit is.
Az 1891-ben megnyílt a célra épített épület Charles Brooke, a második fehér rádzsa építette.





Érdemes megnézni a kínai Tua Pek Kong templomot is.
  

Néhány nappal elutazásunk után hatalmas trópusi felhőszakadás zúdult a városra, a helyi sajtó /New Straits Times/ halálos áldozatról és eltűnésekről is beszámolt.


Fejvadászok falujában:
Az egykori fejvadászok leszármazottjai, ma is az őserdőben, bambuszból készült lábas-házakban laknak, melyek célszerűsége abban rejlik, hogy az eső nem viszi el őket, és a bogarak sem másznak fel.
A tetovált fejvadászok, most turistákra vadásznak, szerencsére nem a fejünket akarják, a fő támadási terület a pénztárcánk, reménykedünk, hogy már tényleg nem divat a fejvadászat errefelé. 
Még néhány évtizeddel ezelőtt is előfordult, hogy a borneói törzsi harcosok esküvőjük előtt egy szomszédos törzs egy férfitagját ölték meg, s fejüket kitűzték házuk homlokzatára.
Az utolsó ilyen esetet 1970-ben jegyezték fel, azóta elvileg megszűnt a fejvadászat Borneó dzsungeleiben.
A hatásos hittérítés eredményeképpen, a fejvadász törzsek, szinte kizárólag keresztények, de azt nem tudni, hogy a manapság is szívesen mutogatott szárított koponyagyűjteményben, mennyi a hittérítő fej.
Az általunk meglátogatott egykori fejvadász törzs, egy csendes, hegyek által védett völgyben, egy kis folyó partján él.
Érkezéskor rizspálinkával kínáltak, az íze olyan volt, mint nálunk a „vasutas bor”. Tudjátok az olyan savanyú, hogy csak a vasutasok képesek meginni.
Gyömbérbort is kóstoltunk, ez jó volt, de nagyon torokkaparó, csak krákogtunk utána.
Eladásra is ajánlották, hogy milyen különleges ajándék, de senkire nem haragszom annyira, hogy ilyet vegyek neki.
A törzsek, úgynevezett hosszú házakban (Long house) élnek, ahol egy épületben akár több száz ember is lakik.
A házakba keskeny létrán lehet feljutni, az ajtón belépve egy hosszú közös térbe jut az ember, ahonnan nyílnak a szoba nagyságú lakrészek.
A falu közepén találjuk a barukot azaz a koponyák házát, amely fedezékül szolgált a falut ért támadások során és itt őrzik a harci dobot és az ellenséges fejvadászok koponyáit is.
A fejvadász harcosok testén számos tetoválás díszelgett, mindegyiknek meg volt a jelentése.
Mindegyiket ki kellett érdemelni valamilyen cselekedettel. Akkor váltak teljessé a tetoválások, amikor az első fejet megszerezte.


A vegetáció rendkívül dús, minden megterem náluk, csak össze kell gyűjteni.

Állatvilág:
Borneó állatvilága egyedülálló, a „turistát”, mint speciális, a környezetre általában káros állatfajt, itt nem mutatom be részletesen.
Az utóbbi években, több mint százhúsz eddig ismeretlen állat- és növényfajt fedeztek fel a természettudósok Borneó szigetén, köztük a világ leghosszabb rovarját, a színét változtató repülő békát, a "bronzhátú" siklót és a "szerelmi nyilakat kilövő" csigát, és még sorolhatnám.
A még meglevő esőerdők az egyetlen természetes élőhelyei az orangutánnak, a nagyorrú majomnak, valamint több ritka fajnak.

Az orangután:
Az orangután (Pongo) az embertől legtávolabb álló emberszabású majom, teljes neve orangutang, erdei embert jelent. Ez a Pongo név rémlik valahonnan. Vajon hol láthattam ilyen majmot?
Az orangután a legnagyobb testű fán élő állat, a bennszülöttek félték és tisztelték, egyes törzseknél a férfiasság próbája volt egy kifejlett hím legyőzése kézitusában.
A nőstények egyedül vagy egy másik nősténnyel, illetve kölykeikkel élnek, a vezérhímekkel általában csak akkor találkoznak, amikor az párzani akar. A hímek viszonya rendkívül ellenséges, gyakoriak az összecsapások.
A kutatók véletlenül lettek figyelmesek arra, hogy az orangutánok nem véletlenül mártják a vízbe annyiszor a gallyakat, hanem "pecabottal" fogják a harcsát, az egy külön érdekesség, hogy a legtöbb főemlőstől eltérően az orangutánok nem tudnak úszni.


A maláj állam kiemelt fontosságú feladatának tekinti az orangutánok megmentését, ezért létrehozta a „Semengok” Rehabilitációs Központot, ahol a korábbi élőhelyükről elűzött orangutánok szabadon élnek az esőerdőben, de fokozott védelmet élveznek. 
A gondoskodás mellett, próbálják visszaszoktatni őket a természetes közegükbe.
Mindegyik orangutánnak van neve, egy a bejáratnál lévő táblán olvashatjuk a családfát és, hogy ki hány éves.
Az ösvény végén egy hevenyészett lelátó van összetákolva nekünk, bámészkodóknak és durván 50 méterre egy színpadféle, ahova banánt, narancsot raktak ki.
Naponta kétszer van etetés, amit a szerencsés turisták is megbámulhatnak. Egy gondozó, időnként, hosszan elnyújtott ordítással igyekszik előcsalogatni a majmokat, mely majomnyelven talán azt jelenti, „itt a banán, lehet jönni zabizni”.
Köröskörül áthatolhatatlan esőerdő, néhány perc alatt minden ruházatod nyirkossá válik, de semmisem számít, csak görcsölő nyakkal bámuljuk, hogy a sűrű lombkoronák közül mikor bukkan elő egy éhes majom.




Sajnos ott jártunkkor egy állat sem jött elő, talán „unják már a banánt” vagy, mivel látogatásunk Újév reggelére esett, még nem heverték ki az „állati” szilveszteri bulit.
Olvastam valahol, hogy a National Geographic forgatócsoportja volt, hogy fél napot szobrozott ott, de hiába a sok kaja, a gondozók hívogatása, nem jöttek elő a majmok.
Még az is lehet, hogy nagyon unják már a turistákat.



A fa tetején látható nagyméretű fészekben nem sasok laknak, hanem az orangutánok.
A borneói nagyorrú majom (Nasalis larvatus) az egyik legfurcsább kinézetű majomfajta.
Nagy méretüknek, kerek hasuknak és feltűnő színüknek (vöröses-barna test, szürke végtagok és fehér farok) köszönhetően is kitűnnek a többi borneói főemlős közül, ami mégis igazán híressé teszi őket, az a hatalmas, lógó orruk. Cyrano majomnak is szokták hívni őket.
És még valami, melyet elsősorban a férfiak irigyelnek, az a hím majmok vörös, folyamatosan erekcióban lévő pénisze, ami napközben bármikor bevethető. Jó lenne megtudni a titkot!!! 




A nagyorrú majmot, „monyet belanda"-nak becézik ami „holland majmot" jelent, és azért kapta ezt a nevet, mert a helyiek szerint a holland bevándorlóknak is hosszú, piros orruk és nagy hasuk volt, bár azt nem jegyezték fel a történetírók, hogy a holland telepes férfiak is állandóan erektált, készenléti állapotban lennének.
Nézzünk meg egy videót Borneó dzsungeleiről:


http://www.youtube.com/watch?v=jTSGVaomVNY



A nagyorrú majom leginkább háremekben szeret élni, amely egy hímnemű tagból és körülbelül nyolc nőstényből áll.
Érdekesség, hogy a hím folyamatosan cserélgeti a háremeket, a nőstényeket, így életük során a csoport többször is megváltozhat.
A sziget madárvilágának egyik jellegzetes képviselője a hornbill (orrszarvúcsőrű madár),

Hatalmas felfelé ívelő szarvuk van. Tekintélyes méreteik ellenére ügyesen, nagyokat szökkenve mozognak az ágak között, vagy erőteljes, hangos szárnycsattogással repkednek a fák fölött.



Borneoi bordás krokodil:
Sós-vízi krokodil, és mivel kiváló úszó, messzire kimerészkedik a nyílt tengerre is. Eredeti élőhelye a folyótorkolatok vidéke és a partvidéki mangrovemocsarak.




Magellán expedíciójának olasz krónikása, Pigafetta "természettudományos" megfigyeléseit is lejegyezte, s ma már megmosolyogtató, hogy olyan falevelekről számolt be a dzsungelben tett sétái alkalmával, amelyek "lehullanak, majd lábuk nő és elmásznak". 
A nagy megfigyelő, a Borneón gyakori hatalmas, színes rovarok, vagy százlábúk egyikét láthatta, amelyek tényleg falevelekhez hasonlatosak. 
A világ leghosszabb rovara:


 
A leghosszabb rovar címet viselő botsáskát Malajziában, Borneó szigetén találták meg 1989-ben, majd bekerült a londoni Természettudományi Múzeumba, és csak a tavalyi évben bizonyosodtak meg róla a kutatók, hogy egy új fajról van szó. 
A botsáska teljes testhossza a lábaival együtt 56,7 cm.

Egyéb érdekességek:
Az út során láttunk egy kínai temetőt is, nagyon érdekes és szép síremlékekkel.




Más:……..
Sarawak állam történetében a Brooks família révén három fehér rádzsa is volt, az utolsót a japán hadsereg űzte el a II. világháború során.
Az alkotmányban is rögzítették, hogy ez egy iszlám állam, ennek megfelelően, az iszlámtörvénykezés, a „saria” szigorú szabályai érvényesek. 
Annyira közel vagyunk az egyenlítőhöz, hogy a mosdóból a víz, örvénylés nélkül zúdul a lefolyóba.
Mint tudjuk, az örvény iránya attól függ, hogy az északi vagy déli féltekén vagyunk. (nálunk az óra járásával megegyező az irány)
     

                                                                   2012 január